THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Začnem úplne obligátne...po dlhej odmlke tu máme ďalší album od, na Slovensku veľmi známeho zoskupenia, DEPRESY. Všetky očakávania a nádeje vkladané do kapely boli naplnené a hneď poviem, že aj prekonané...
Na „Sighting“ ukázali DEPRESY plne svoj potenciál a smerovanie od death metalu k okultnému death-blacku. Našlo sa tam zopár chýb, ktoré mali byť v budúcnosti odstránené. Po hlbokých personálnych zmenách v zostave keď sa ku kapele pridal člen slovenskej blackmetalovej nádeje ESSENCE OF EXISTENCE, menovite Vesper. Klávesov sa zhostila mne neznáma Giana...Poďme však k samotnému albumu...Oproti „Sighting“ je na „Psychomantiu“ učinený viac než pokrok, skôr by som to nazval skok. Na slovenské pomery sa dočkáme priam unikátneho, veľmi vyváženého zvuku so zreteľným priestorom pre každý nástroj. A na takomto zvuku a skvelej produkcii, sa dá so zručnosťou zúčastnených muzikantov postaviť solídny celok. Keďže tá zručnosť a schopnosti tam sú, tak tú solídnosť môžeme od prvých stotín albumu plne vychutnať. Najvýraznejším prvkom „Psychomantia“ je silná a variabilná melodika...Vôbec nie jednoduchá, ale veľmi kreatívna a pútavá, nezameniteľného Dirrtovho štýlu, ktorý je hlavným poznávacím znakom kapely... Každá skladba je tak nabitá množstvom nápadov, či už sú to sólové výstupy gitár, melodické vyhrávky, silné pomalé deathové party striedané v kaskádach melódií s rýchlymi blackovými postupmi, tiež rozsiahle klávesové plochy, zaujímavé basové linky...Rytmika si zasluhuje absolútorium, El za bicími šľape ako hodinky a je ťažké si pri tomto albume aspoň nepoklepávať nohou...Rozumné užitie kopákov, kreatívny prístup k perkusiám, vhodne zahrané prechody, klepačky, rovnako najpomalšie časti, skvele držia hudbu pokope. Atribútom, ktorý znamená pre kapelu ďalší posun vpred je Vepserov vokál. Vesper užíva klasické veľmi hlboké deathové murmury, spolu s množstvom klasických blackových havraních vokálov, čo opäť album približuje sfére čierneho kovu, obskúrna a temnoty. Nielen melódie a priehršť rôznych zaujímavých inštrumentálnych postupov tvorí tento fenomén...vo veľkej miere je to charakteristická atmosféra, ktorú chlapci vyhnali tento krát skutočne do kozmických výšin. Ako som už spomínal, klávesové plochy sú tu veľmi zaujímavé, veľmi rozsiahle a temné a spolu s ostatnými inštrumentmi dávajú albumu náboj, kde sa stretáva temná hĺbka kozmu s pachom neznámeho a smrteľného nadprirodzena...Ťažko to popísať, v tomto smere je dielo veľmi silné a na každého zrejme bude pôsobiť trocha inak (možno aj klišovite), vo mne však evokuje práve toto...
„Psychomatium Phenomenon“ je jedným z fenoménov súčasnej slovenskej scény. Rozhodne ho každému odporúčam, pre jeho pestrosť, množstvo zaujímavých hudobných zvratov, atmosfér a silných pútavých melódií, ktoré sa mne narozdiel od iných silne melodických záležitostí neopočúvali rýchlo a DEPRESY majú stále svoje miesto v mojich playlistoch. Zbytočne komentovať, odo mňa je to odporúčanie tým, ktorí majú spomenuté atribúty a podotknem ešte, že aj toto dielo by mohlo byť odsúdené aj na širší úspech za hranicami...
Solídne death-blackové dielo z dielne slovenských DEPRESY ja osobne považujem za ich najlepší počin. Odporúčam priaznivcom spomenutej škatuľky a výraznej, nie však jednoduchej melodiky a taktiež výrazných klávesových plôch.
8 / 10
1. Psychospiritual Mysticism
2. Blind Equilibrium (A Complete Degeneracy Of Perfect Cosmological Principles)
3. NAVb - Carpathian Sonnet Of The Dead
4. Demonized Muse
5. Anamnesis
6. Beyond the Limits Of Language
7. Metaphysical Implication of Evil (Spiritual Cremation)
8. Crepuscular Conquest
9. Cosmic Tragedy
10. Heathen Esoteric Transmissions
11. Kisses of Suffering (cover)
Psycold (2022)
MMXVIII (EP) (2018)
Morph - Near Death Experiences (2009)
Psychomantium Phenomenon (2003)
Sighting (1999)
A Grand Magnificence (1998)
...And There Came The Tears With Christ (demo) (1996)
In Embrace Of The Dying (demo) (1993)
If Dream Will Be Real (demo) (1992)
Datum vydání: Neděle, 1. června 2003
Vydavatel: Shindy Productions
Stopáž: 45:18
Pre mňa tento album opakovaným posluchom trošku stratil na čare, ale stále ide o nezvykle kvalitne zložený, zahratý, a nazvučený materiál, pôsobiaci na československé pomery svetovo a profesionálne, aj keď po porovaní so zahranično scénou nejde o žiaden unikát.
Nedá sa nevšimnuť silný odklon od deathu k jeho fúzii s blackom, čo z Depresy robí tak trochu slovenských Dimmu Borgir (aj vďaka Vesperovmu vokálu), v pozitívnom aj negatívnom slova zmysle.
DEPRESY potřetí - znovu jinak a znovu výborně. V mých očích stoupá "Psychomanticum Phenomenon" poslech od poslechu stále výš, ba dokonce si dovolím tvrdit, že překonává i excelentní debut "A Grand Magnificence" (1998). Především Vesper za mikrofonem ukazuje, že byl pro DEPRESY tou správnou volbou. Výborné album, ke kterému se budu hodně často vracet.
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.